Co jsme zač
Co jsme zač

Vytváříme prostředí pro kreativní profesionály, ve kterém mohou svobodně tvořit a podnikat.

Tvorba má sílu měnit společnost

Podpora podnikání v kreativních odvětvích se nikde jinde v České republice systematicky neděje. My v ní vidíme potenciál. Architektura, design, móda, film, herní vývoj, knižní trh, kreativní reklama, hudba, rozhlas a televize jsou obory, jejichž základem je lidská kreativita, dovednosti a talent. 

Kultura a tvorba má sílu měnit společnost a vnést nový pohled do průmyslu i vzdělání. Kreativní průmysly přináší přidanou hodnotu i ostatním hospodářským odvětvím. Chceme inspirovat malá i velká inovativní řešení a pomoci rozvíjet kulturní hodnoty a spolupráci na místní i světové scéně.

Jsme veřejná služba kreativcům

Pocházíme z JICu, organizace, která z veřejných prostředků vytváří a poskytuje prostor pro rozvoj podnikání v Jihomoravském kraji. Chceme stejnou podporu nabídnout kulturním a kreativních průmyslům. Ukazujeme tvůrcům nápadů cestu k rozvoji, na které si budou moct zachovat svou integritu i kreativitu.

V Brně a #brnoregion budujeme zázemí pro práci kreativních profesionálů a jejich vzdělávání. vytváříme komunitu konkurenceschopných lidí, kteří spolupracují nejen mezi sebou, ale napříč různými odvětvími.

K
K

KUMST jako propojení umění a dovednosti

Název KUMST je pro nás spojení umění a podnikavosti. Novotvar v sobě kombinuje německé „Kunst“, tedy umění, a v češtině zlidovělé „kumšt“, vyjadřující schopnost, dovednost a selský rozum. KUMST odkazuje i na německé kořeny Brna, jenž ovlivnily kulturní i podnikatelský život v našem městě a zároveň na „zlaté české ručičky“, které si díky své podnikavosti umí s ledasčím poradit.

Příběh KUMSTu
Příběh KUMSTu

Konference Fórum pro kreativní Evropu

V rámci předsednictví České republiky v Radě EU se uskutečnila konference Fórum pro kreativní Evropu, která řešila možnosti umění a kultury pro rozvoj a posílila vnímání umění a kultury jako primárního inspiračního zdroje pro evropskou kreativitu. Konference způsobila nastartování zájmu o větší podporu kultury po celé Evropě, včetně ČR, a nás inspirovala k tomu, abychom se o kreativní odvětví začali více zajímat.

Zpracovali jsme studii proveditelnosti

Město Brno nás požádalo o zpracování studie proveditelnosti projektu Kreativního centra v bývalé káznici. Kromě analýzy týkající se budovy jsme zmapovali kulturní a kreativní odvětví v Brně a Jihomoravském kraji. Zjistili jsme, že v #brnoregion je spousta unikátních kreativních projektů, jejichž potenciál však zůstává nevyužit. 

V bývalé káznici se povedla uskutečnit sanace nejvíce poškozených částí. Avšak kolem budovy a jejího dalšího využití se začíná spekulovat. Vypadá to, že v dohledné době zde Kreativní centrum nebude. Vzniká první idea KUMSTu.

JIC spouští program Kreativních voucherů na podporu spolupráce firem a profesionálů z kreativních odvětví, o který je od počátku velký zájem z obou dvou stran. Vydali jsme evaluaci dopadů, jak tento program pomáhá. Přečtěte si ji na www.kreativnivouchery.cz

Domlouváme prostory

Úplnou náhodou se nám podařily najít perfektní prostory pro budoucí kreativní hub. Fakulta výtvarných umění VUT se rozhodla přestěhovat a uvolnila tak budovu na Údolní 19, v samém srdci Brna. Naše jednání s VUT o jejím pronájmu a našem záměru proběhla rychle. Posíláme žádost na město a kraj.

Schválení hubu na Údolní

Jednání se trochu protáhla a stavební boom, který v tu dobu probíhal, navýšil výdaje v našem rozpočtu. Konečně jsme ale dostali zelenou a práce na KUMSTu začínají nabírat na obrátkách.

Služby, akce, workshopy, showroom, recepce, zabezpečení, energie, internet, brand... a název KUMST. Všechno se vaří pod jednou pokličkou a my plánujeme, jak to bude fungovat. Rozšiřujeme tým o komunitního kurátora a administrátorku programu Kreativní vouchery.

Začínáme s opravou

Máme plán, datum otevření a začínáme s opravou. Se zatajeným dechem čekáme, jestli se při stavbě vyskytnou komplikace v podobě azbestu nebo problematické statiky. Nakonec to všechno vypadá dobře a ani koronavirus nás nezastaví.

Křest KUMSTu a Brno Design Days

Konečně jsme se dočkali! Po více jak dvou letech intenzivních příprav jsme slavnostně pokřtili Kreatvní Hub KUMST a jak jinak než barvami a značně kreativně. Jako první akce se na jeho půdě uskutečnil čtyřdenní festival designérů z Česka i ze zahraničí Brno Design Days

Pilotní provoz a výběr prvních kreativců

Křestem se v KUMSTu spustil pilotní provoz. Dodělávají se poslední stavební úpravy, internet a další nezbytnosti. Nezahálíme a vykopáváme první oficiální Opencall na sběr přihlášek prvních kreativců. Překvapil nás velký zájem a po pečlivém projití všech přihlášek s pomocí odborné poroty jsme vybrali skupinu prvních odvážlivců.

Chceš vědět, co se v KUMSTu děje?

Děkujeme za tvůj zájem o KUMST.